Elektrikli Motosiklet

 1. Anasayfa
 2. »
 3. MOTOSİKLET REHBERİ
 4. »
 5. Motosiklet Başlangıç Rehberi

Motosiklet Başlangıç Rehberi

Elektrikli Motosiklet Elektrikli Motosiklet - - 17 dk okuma süresi
572 0
Motosiklet Başlangıç Rehberi - Motosiklet Rehberi

Motosiklet Başlangıç Rehberi

Elektrikli Motosiklet Platformu olarak motosiklete başlamak isteyenler için motosiklet başlangıç rehberi hazırladık. Motosiklet pek çok insan için bir tutkudur. Bir tutku hatta hayal olan motosiklet sürmek içinse bazı kurallara dikkat edilmesi gerekiyor.

Sunduğu kolaylıkların yanında aynı zamanda motosikleti kullanmanın getirdiği riskler de bulunur. Bu riskleri bertaraf etmek içinse mutlaka motosiklet başlangıç rehberi konusunda bilgili olmak gerekir. Doğanın korunması, ekonomik fiyatı ve yakıt tüketimi ile günümüzde elektrikli motosikletlere gösterilen ilginin arttığı görülmektedir. Daha önce hiç motosiklet kullanmamış kişilerin tıpkı benzinli motosikletlerde olduğu gibi nasıl kullanılacağı ve özellikleri konusunda bilgi sahibi olmaları gerekir.

Motosiklet Başlangıç Rehberi - Motosiklet Rehberi
Motosiklet Başlangıç Rehberi – Motosiklet Rehberi

Kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşan motosikletler özellikle şehir içinde ulaşımı kolaylaştırır. Yoğun trafiğe takılmadan ulaşımın kısa sürede yapılmasını sağlarlar. Kurallara uyularak kullanılması halinde ise güvenlidirler. Özellikle elektrikli motosikletler benzinli olanlar gibi çok yüksek hıza sahip olmadığından daha güvenli olarak kabul edilirler.

Trafiğin yoğun olduğu saatlerde araba sahipleri ilerlemek için beklerken motosiklet sürücüleri bu arabaların arasından ilerleyerek hedeflerine kısa sürede varabiliyorlar. Araba almak yüksek maliyetli olurken özellikle elektrikli motosikletler uygun fiyatları ile öne çıkıyorlar. Araba almak için büyük bütçeler ayrılmasına gerek olmadığı gibi aynı zamanda enerji maliyeti de düşüyor. Toplu taşıma araçlarının kullanılmasına da gerek kalmadan elektrikli motosiklet alarak işe gidip gelmek, hafta sonlarını değerlendirmek için motosikletler doğru seçim oluyor.

Motosiklet Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Motosikleti ilk kez kullanmaya başlayacak kişiler için en çok dikkat edilmesi gereken nokta model seçimi yapılmasıdır. Elektrikli motosikletler ilk kez başlayacak kişiler için en uygun seçim olmayı başarır. Doğa dostu, havayı kirletmeyen aynı zamanda enerji tüketimi az olan elektrikli motosikletler özellikle şehir içi kullanımında ilk tercih olmayı başarır. Motosiklet seçimi nasıl yapılmalıdır incelendiğinde öncelikle benzinli ve motor gücü yüksek olan motosikletlerin ilk deneyim için tercih edilmemesi gerektiği görülür.

Motosiklet Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
Motosiklet Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Elektrikli motosikletlerin tarihi sanılandan eskidir. 1881 yılında Fransa’da Gustavo Troube tarafından bulunmuştur. O dönemin teknolojisinin uygun olmaması nedeniyle geliştirilememiştir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte de genel kullanıma uygun olmayı başarmaktadır. Benzinli motosikletler ile aynı mantık ile çalışması aynı zamanda ekonomik olması ile günümüzde en çok tercih edilen motosiklet türleri arasında yer alır. Elektrikli motosikletler yeni başlayanlar için en iyi seçenek olmayı başarıyor. En iyi elektrikli motosiklet hangisi yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Yeni başlayan kişilerin kulaktan dolma bilgilerle motor gücü yüksek olan modelleri tercih etmemeleri gerekiyor.

Elektrikli Motosiklet
Elektrikli Motosiklet

Motosiklet seçimi yapılırken öne çıkan noktalar arasında kullanım amacı olmalıdır. Yüksek performanslı motosikletler ilgi çekici olsalar da sürüş güvenliği konusunda akıllarda soru işaretleri oluşturabiliyor. Gaz pedalına basıldığında kısa sürede hızlanması nedeniyle yüksek performanslı motosikletleri özellikle yeni başlayan kişilerin tercih etmemesi gerekiyor. Çevrenizde yüksek performanslı motosiklet kullanan kişiler bulunabilir. Bu kişiler motosiklet kullanmayı bisiklet kullanmak kadar basit olarak ifade edebilirler. Oysa motosiklet kullanılması sırasında çok daha dikkatli olunması gerekir. Yeterli deneyime ve bilgiye sahip olmadan yüksek performanslı motosiklet alınmaması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Motosiklet Kullanmak İçin Ehliyet Gerekiyor mu?

Motosiklet kullanmak için ehliyet gerekiyor mu sorusuna evet cevabı verilir. Benzinli motorları kullanmak için A sınıfı ehliyet alınması gerekiyor. Ehliyet almamış kişiler ise ceza almamak için elektrikli motosikletleri tercih ediyorlar. Bunun yanında 250 w ve daha yüksek güce sahip olan motorlu araçları kullanmak için de ehliyet alınması gerekiyor. Elektrikli motorları kullananların sayısının artması nedeniyle ehliyet kontrolleri daha sık yapılmaya başlanmıştır.

Motosiklet Kullanmak İçin Ehliyet Gerekiyor mu?
Motosiklet Kullanmak İçin Ehliyet Gerekiyor mu?

Elektrikli motosiklet kullanmak için M sınıfı ehliyet alınması gerekir. Aynı zamanda 16 yaşından küçük olan kişilerin kullanması da kanunen yasaktır. Bazı elektrikli motosikletlerin 0,25 w güce sahiptirler ve hızları 25 km geçtiği takdirde ise gücü kesilir. Bunlar için ehliyet şartı bulunmaz. Aynı zamanda elektrikli motosikletin gücü 249 w ve altındaysa ehliyetsiz olduğu gibi plakasız olarak da kullanılırlar. Bu güce kadar olan araçların trafiğe tescil ettirilerek plaka alma zorunluluğu bulunmaz.

Elektrikli motosikletlerin trafik tescil edilmeden kullanılması halinde yapılacak trafik kontrollerinde ceza yazılır ve trafikten men edilir. Bu sırada araca ve sürücüsüne ayrı cezalar yazılır. Trafik cezalarının son yapılan düzenlemeler ile artmasından dolayı da özellikle motosiklet sahiplerinin araçlarını tescil ettirmeden trafiğe çıkmamaları gerekir. Motosikletler trafiğe kaydı yapılarak plaka alınmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Motosiklete Başlama Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motosiklet kullanmaya başlamadan önce yapılması gereken hazırlıklar bulunur. Bu hazırlıkları yapmadan kullanılmaya başlanması halinde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşılması adeta kaçınılmaz olur. Bu konuda çevrenizde bulunan ve uzun zamandır motosiklet kullanan kişileri örnek almamaya önem vermeniz gerekiyor. Unutmamalısınız ki onlar tecrübeliler ve sizin o aşamaya gelmek için çaba göstermeniz gerekiyor. Motosiklete başlama sırasında dikkat edilmesi gerekenler arasında şu noktalar mutlaka ihmal edilmemesi gerekiyor.

Motosiklete Başlama Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Motosiklete Başlama Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Motosikleti ne amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz: Genel olarak motosikletler şehir içinde ulaşımı kolaylaştırmak ve hızlandırmak amaçlı kullanılırlar. Sizin de amacınız bu yönde olduğu takdirde elektrikli motosiklet alabilirsiniz.
 • Motor gücü düşük olmalıdır: Yüksek güçte olan motosikletler kısa zamanda hızlanır ve kontrolü konusunda sıkıntı yaşanabilir. Daha düşük güçte özellikle elektrikli motosiklet ilk kullanmaya başlayacak kişiler için daha uygundur
 • Ehliyet almalısınız: Elektrikli motosiklet alacak kişiler M sınıfı benzinli motosiklet alacak kişiler ise A sınıfı ehliyeti almadan kesinlikle trafiğe çıkmamalıdırlar
 • Sürüş deneyimi edinmelisiniz: Motosiklet kullanmak sanıldığı kadar kolay ve basit değildir. Dört tekerli araçlarda denge sorunu olmazken motosikletlerde dengeyi sağlamak önemlidir. Bunun yanında trafikte kendiniz ve diğer insanların güvenliği için mutlaka sürüş eğitimi almalı ve trafiğin olmadığı yerlerde kullanarak sürüş becerinizi geliştirmelisiniz
 • Uygun kıyafet ve ekipmana sahip olmalısınız: Motosiklet kullanırken olabilecek kazalarda bedeninizi koruyacak bu amaçla üretilmiş kıyafetleri almalı ve kullanırken mutlaka dizlerinizi, dirseklerinizi koruyacak kıyafet giymelisiniz. Kaskı motosikleti her kullandığınızda takmalı bu şekilde başınızı da korumalısınız

Motosiklet Kullanmaya Başlarken Sürüş Güvenliği İçin Bilinmesi Gerekenler

Motosiklet kullanmak keyifli olmanın yanında hedef noktalara ulaşmayı da kolaylaştırır. Araba sahipleri kendileri sıkışık trafikte beklerken yanlarından geçen motosikletleri gördüklerinde kendileri de bir motosiklet sahibi olmayı isterler. Bunun yanında motosiklet kullanmanın riskleri de bulunur. En büyük risk ise diğer araç sürücülerinin motosikletlerin güvenliği konusunda yeterli dikkati göstermedikleri bilinir. Araç sürücülerinin ve motosiklet sürücülerinin dikkatsizlikleri nedeniyle de çeşitli kazaların olması kaçınılmaz oluyor. Bu kazaların olmaması için ise motosiklet sürüş güvenliği için şunların bilinmesi gerekiyor.

Motosiklet Kullanmaya Başlarken Sürüş Güvenliği İçin Bilinmesi Gerekenler
Motosiklet Kullanmaya Başlarken Sürüş Güvenliği İçin Bilinmesi Gerekenler
 • Trafiğe çıkmadan önce lastiklerin ve frenin kontrol edilmesi gerekiyor: Bu kontrolün yapılması ile lastiği inik, freninde sorun olan motosikletin kesinlikle trafiğe çıkartılmaması gerekir.
 • Kıyafetlerinizin diğer araç sürücüleri tarafından görülmenizi sağlamasına dikkat edin: Motosikletler daha küçük yapıda olduklarından trafikte diğer araçlar tarafından görülmesi sorun olabilir. Bundan dolayı mutlaka kıyafetlerinizde fosforlu renkler olmalıdır
 • Sinirli, gergin ve yorgun olduğunuz zamanlarda kullanmayın: Araba kullanırken olduğu gibi motosiklet kullanırken de sinirli, gergin ve yorgun olmamaya dikkat edilmelidir. Motosiklet kullanmak araba kullanmaktan daha fazla dikkat ister. Bundan dolayı da duygusal olarak hazır olmadığınız anlarda motosikleti kullanmamalısınız
 • Trafik kurallarına uymaya özen gösterin: Motosikleti kullanırken aynalara bakmayı ihmal etmemelisiniz. Trafik kurallarına uymalı diğer araçlarla aranızda güvenli sürüş mesafesi bırakmalısınız. Motosikletlerin daha ergonomik yapıları ile trafik sıkışık olsa da diğer araçların arasından dikkatsizce sürülmesi trafik kazalarının en büyük nedenleri arasında yer alır. Şerit değiştirirken ve trafik ışıklarına mutlaka dikkat etmeli ve kendinizi ve diğer sürücülerin risklerle karşılaşmasının önüne geçmelisiniz
 • Eğitim almalı ve frenleri doğru kullanmayı öğrenmelisiniz: Motosikletlerde ön ve arkada iki ayrı fren bulunur. Olası riskler karşısında iki frende doğru ve hızlı kullanılmalıdır. Güvenli sürüş için motosiklet kullanmaya başlarken mutlaka eğitim alınması gerekir. Yeterli eğitim almadan motosiklet ile trafiğe çıkılmaması gerekir

Benzinli Motosikletler ve Elektrikli Motosikletler Arasındaki Farklar

Yoğun trafikten etkilenmeden bir noktadan diğer noktaya hızla ulaşmayı sağlayan motosikletlere gösterilen ilgi artmaya devam ediyor. Bunun yanında doğa dostu olmasının yanında uygun fiyatları ile elektrikli motosikletlerin de gördüğü ilgi artıyor. Özellikle benzin fiyatlarının sürekli artması karşısında elektrikli motosikletler düşük enerji tüketimi ile dikkat çekiyorlar. Benzinli motosikletler ve elektrikli motosikletler arasındaki farklar içinde öne çıkan fiyat performans ilişkisidir. Elektrikli motosikletler fiyat performans ilişkisinde öne çıkmayı başarıyor.

Doğa dostu olması çevreyi ve havayı kirletmiyor olması ile gelecek nesillere yaşanabilir dünya bırakma hedefinin gerçekleşmesini sağlıyor. Benzinli motosikletlere yakıt almak için mutlaka benzin istasyonuna gidilmesi gerekir. Oysa elektrikli motosikletleri elektriğe ulaşılabilen her yerde şarj etme imkanı bulunuyor. Elektrikli şarj istasyonlarında, AVM’lerde hatta evinizde dahi elektrikli motorunuzu şarj edebilirsiniz. Bu sayede her gün yakıt almanıza ve masrafa girmenize de gerek kalmıyor.

Benzinli Motosikletler ve Elektrikli Motosikletler Arasındaki Farklar
Benzinli Motosikletler ve Elektrikli Motosikletler Arasındaki Farklar

Gürültü kirliliğinin de önüne elektrikli motosikletler geçiyor. Benzinli motosikletlerin çıkarttığı kulakları rahatsız eden yüksek ses elektrikli motosikletlerde bulunmuyor. Çok az sesi ile insanları rahatsız etmeden kullanılması mümkün oluyor.

Elektrikli motosikletler bakım ve tamir masrafı açısından da benzinli motosikletlere göre avantajlı olması ile öne çıkıyorlar. Kullanım kurallarına dikkat edildiği takdirde elektrikli motosikletlerin bakımı yapılmadan binlerce kilometre kullanılması mümkün oluyor. Arıza yaptığı takdirde ise tamir masrafı da benzinli motosikletlere göre daha ekonomik oluyor.

Sürüş keyfini üst düzeye elektrikli motosikletler taşıyor. Benzinli araçların sürüş, vites değiştirme sırasında titremeleri ve sarsılmaları elektrikli motosikletlere göre daha fazladır. Elektrikli motosiklet sahibi olduğunuzda ise sarsılma ve titreme gibi sorunlar olmadan keyifli sürüş deneyimleri gerçekleşir.

Geleceğin teknolojisine sahip elektrikli motosikletler uzun yıllar sonra da kullanılmaya devam edilebilir. Avrupa Birliği ülkelerinde 2035 yılından itibaren benzinli ve dizel araç satışı yasaklanıyor. Tüm dünya petrol türevli ürünlerin doğaya verdiği zararın önüne geçmek için elektrikli araç kullanımını teşvik ediyor.

Güvenli sürüş için elektrikli motosiklet kullanımının tercih edilmesi gerekiyor. Benzinli motosikletler çok yüksek hızlara çıkabilmektedirler. Bu durum ise özellikle yaşı genç deneyimsiz kişiler için heyecan verici deneyim olarak yaşanmak istenmektedir. Yüksek hızın ise trafik kazalarının ana nedenleri arasında olduğu bilinir. Elektrikli motosikletler ile yüksek hız yapılamaz ve bundan dolayı sürüş güvenliği de sağlanabilir.

Motosiklet Kullanmanın Faydaları

Motosiklet kullanmanın faydaları oldukça fazladır. Sunduğu kolaylıklar ile motosiklet kullanan kişilerin sayısı artıyor. Zamandan tasarruf etmenin yanında kişinin kendini daha zinde ve iyi hissetmesi de motosiklet kullanması ile mümkün oluyor. Yoğun trafikten etkilenmeden ulaşım imkanı sunuyor. Özellikle yaz mevsimlerinde motosiklet kullanımının arttığı gözleniyor. Güvenli sürüş için elektrikli motosiklet tercih edilmesi daha yararlı olurken sunduğu yararlar arasında şunlar bulunuyor.

Motosiklet Kullanmanın Faydaları
Motosiklet Kullanmanın Faydaları
 • Trafikte kalma süresini kısaltır ve trafik yoğun olsa dahi bundan etkilenilmez
 • Kişi yoğun trafikten kaynaklı stresi yaşamaz
 • 10 yıl üzeri motosiklet kullanan kişiler Alzheimer hastalığına yakalanma riskini daha az taşırlar
 • Kalp krizi geçirme riskleri de daha düşüktür
 • Motosiklet sürücüleri kendilerini daha özgür ve mutlu hissederler
 • Motosiklet sürücülerinin kas yapıları daha gelişmiştir
 • Ekonomik maliyetler ile karşılaşılır. Ulaşım için yüksek maliyetler ödenmesine gerek kalmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir